Elektronik Ticaret Yol Haritası – 2016
29 Ocak 2016
Ey Kadıköy Belediyesi, kesince ne oluyor bu ağaçları?
23 Mart 2016
Tümü

Kuran’ı Türkçe mi dinlemek, okumak gerekiyor, Arapça mı?

Allah son kitabını Kuran olarak insanlığa sunmuştur. Kuran'dan daha önce İncil, Zebur, Tevrat gelmiştir ama son olarak gönderilen Kuran'dır.

Hz. Muhammed'in yaşadığı toplum Arap olduğu için, Kuran arapça yazılmıştır. O bölgede yaşayan insanlar anlayabilsin, mesaj anlaşılsın diye yapılmıştır bu. Ki Kuran'ın içerisinde Allah bizzat "Biz onu anlayasınız diye arapca bir Kuran olarak indirdik." (Yusuf Suresi 2. Ayet) demiştir. Arapça kutsal bir dil değildir, kutsal olan Kuran'dır. Kuran ise Allah'ın mesajıdır, Allah'ın bize bildirmek istedikleridir, bizim uymamızı istediği kurallardır, yaşama dair, evrene dair bilgiler bütünüdür.

Bu mantıkla hareket ederek, eğer anadilimiz Türkçe ise, Kuran'ı Türkçe okumalıyız. Amacımız kulağa hoş gelen bir ses mi duymak yada verilen mesajı anlamak mıdır buna siz karar vereceksiniz. Ama Allah amacını gayet net anlatmıştır, ifade etmiştir; "Biz onu anlayasınız diye arapca bir Kuran olarak indirdik.".

Buradan hareketle, eğer o dönem anadoluda yaşansaydı, Hz. Muhammed anadoluda yaşasaydı, Kuran Türkçe olarak inerdi, bu benim şahsi fikrim. Bu kadar da net. Sebebi de yukarıda açıkladığım nedendir. Amaç, Allah'ın söylediklerinin anlaşılması, öğrenilmesi, uygulanması kabul edenler tarafından.

Teknoloji o kadar ilerledi ki, artık bilgiye erişmek için çok uzaklara gitmeye gerek kalmıyor. Youtube'da Kuran'ın Türkçesini dinleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında


Murat Atıf Sayar

İş Geliştirme, Proje Yönetim, E-Ticaret, Pre-Sales


Murat Atıf Sayar Konya'da doğdu. 1991'de katıldığı 1 yıllık programcılık eğitimi sonrasında Abant Üniversitesinde Turizm ve Otelcilik okuyarak, bilişim dünyasına giriş yaptı. Büyük Ankara Oteli (Bugünkü adıyla Rixos), MNG Holding, Sevgi Holding, Bayındır Holding bünyelerinde Ankara'da IT uzmanı olarak görev yaptı, İstanbul'da VBT Bilgi Teknolojilerinde Ürün Uzmanı, Proje Yöneticisi, Satış konularında çalıştı. Kriweb Hosting firmasında Genel Müdürlük yaptı, INTERCOMP firmasında İş Geliştirme Müdürü ve E-Ticaret Yöneticisi olarak çalıştıktan sonra halen TRN Teknoloji firmasında Kanal Satış Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Yorumlar

Yazar Hakkında