İş hayatında disiplin nerede konumlandırılmalı?
3 Temmuz 2015
Elektronik Ticaret Yol Haritası – 2016
29 Ocak 2016
Tümü

Biraz zorlayınca, biraz kurcalayınca FOS

Herkes bir işle uğraşıyor, herkesin sorumlulukları var, herkesin yoğun bir temposu ve herkesin yaptığı iş önemli ama herkesin. Herkes profesyonel, herkes işini ciddiyetle yapıyor, herkes mükemmele yakın bir tempoda çalışıyor…

Düşünüyorum bazen (ama bazen hep diil), diyorum bu kadar profesyonel bir ortamda bu kadar hatalı sistemleri kimler oluşturuyor, arıyorum tarıyorum bulamıyorum bir türlü, herkes profesyonel çünkü, kimsede hata yok, uzaydan birileri gelmiş farkında olmadan bu sistemleri bozmuşlar, bizim ne suçumuz olabilir ki?

Mesela metrobüse biniyorum, araçların içindeki ekranlar bozulmaya başlamış, ne kadar düzenli asfalt atılsada, malum istanbulun bozuk metrobüs yollarında o araçlar giderken, o tümseklerin üzerinden geçerken aracın sarsılacağını ve bunun o ekranlardaki içi mürekkep dolu tüpleri patlatacağını, kimse düşünememiş, yok düşünmüş pardon, tezimle ters düşerim, düşünmüş ama uzaylılar gelmiş ekranları bozmuş. Bilmem kaç metrobüs var, her araçta minimum 3 ekran var, olsa olsa 3-4 ay dayanıyordur, vay vay vay düşününce ne güzel bir bakım onarım masrafı çıkıyor ortaya, hani havalı adıyla maintanence cost!

E-Devletimiz var kullandığımız, 8bin 7yüz tane havalı adıyla Authentication metodu var sisteme login olmak için. Adı üstünde e-devlet, halk kullansın diye, garibim köydeki insan acaba girip bu sistemi kullanabiliyor mu rahat rahat? Ne kadar oldu bilmiyorum, 5-6 sene vardır heralde, ya dünyanın en basit işi değil mi ikametgah sureti denilen ıvır zıvır kağıdı, bu kadar mı zor dur bu A4 parçasının e-devletten çıkarılması? Yaa google maps neredeyse tuvaletimizde ne yaptığımızı online gösterecek hale geldi, bu kadar mı zor? Ama profesyoneller var başta, bizim bilemediğimiz neler biliyorlardır kim bilir… Hele e-devletin tasarımı, bu kadar mı zor bu sitenin tasarımını yapmak, ama profesyonellerin bir bildiği vardır elbet.

Sürekli kanun değişiyor, e-dönüşüm takip ediyorum, bir kanun bu kadar mı değişir? Ama değişmeyen ne var ki gördüğümüz şeylerde, herşey sürekli değişiyor, özellikle kaldırımlar, takıntılıyım arkadaş kaldırımlar niye değişir 3-4 senede bir, ya mısır pramiti bilmem kaçbin yıldan beri orada değil mi, taş topraktan değil mi? Hala yerinde dururken biz niye değiştiririz bu kaldırımları? Ama vardır profesyonellerin bir bildiği diyip geçiyoruz..

Nereye baksam hata, baştan savma işler, ciddiyetsizlik ve vurdum duymazlık, ama herkes profesyonel… Aman ha profesyonel ol yeter bu devirde….

Bu sözler çok uzatılabilir amma velakin, sözün kıssası şudur kanımca, bir işi yapıp bitirmek artık pek önemli değil bu dünyada, ister IT dünyasında, ister diğer sektörlerde. Bitirilen işin veya ortaya çıkarılan ürünün, faydası, geliştirilebilmesi, insanlar tarafından sahiplenmesi ve (havalı adıyla) feedback’ler geldiğinde gereken (gene havalı adıyla) aksiyon’un alınabilmesi artık daha önem taşımaktadır.

Kemalist, Atatürk’çü biri olarak, 100 yıl önce kurulan Cumhuriyet, binlerce koldan çökertilme denemelerine rağmen nasıl ayakta duruyor ve ilelebet ayakta duracaksa, aynı şekilde yapılan işlerinde artık sağlam basan bir zeminde yürüyor olması gerekmektedir.

Yazının başlığına gelince, evet….. Biraz detaylara girilince, biraz soru sorulunca, ortada bulunan (havalı adıyla) birçok aplikasyonun, sistemin, servisin, yöntemin içinin ne kadar boş ve FOS olduğunu görmemek umuduyla güzel yarınlar herkesin olsun...

Yazar Hakkında


Murat Atıf Sayar

İş Geliştirme, Proje Yönetim, E-Ticaret, Pre-Sales


Murat Atıf Sayar Konya'da doğdu. 1991'de katıldığı 1 yıllık programcılık eğitimi sonrasında Abant Üniversitesinde Turizm ve Otelcilik okuyarak, bilişim dünyasına giriş yaptı. Büyük Ankara Oteli (Bugünkü adıyla Rixos), MNG Holding, Sevgi Holding, Bayındır Holding bünyelerinde Ankara'da IT uzmanı olarak görev yaptı, İstanbul'da VBT Bilgi Teknolojilerinde Ürün Uzmanı, Proje Yöneticisi, Satış konularında çalıştı. Kriweb Hosting firmasında Genel Müdürlük yaptı, INTERCOMP firmasında İş Geliştirme Müdürü ve E-Ticaret Yöneticisi olarak çalıştıktan sonra halen TRN Teknoloji firmasında Kanal Satış Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Yorumlar

Yazar Hakkında